ECFC M99 Green

U19 Coach: Todd Schilperoort

U18 Coach: Jon Bakken
(skipped U17 due to birth-year)
League:
   fall PSPL WSPL 2 U18 (5W-4L-1T) - 4th
Tournaments:
  WA Cup U18 Gold (0W-1L-2T)
  Bigfoot U18 Gold (2W-2L-0T) - Finalists
  Baker Blast U19 Premier (1W-0L-1T)
High School:
    Elliot Oplinger, Varsity Ballard
    Jacob Parsons, Varsity Bishop Blanchet
    Luke Griffin, Varsity Ingraham
    Riley Richards, Varsity Kings
    Sam Leffler, JV Lakeside
    Jonah Ehling, Varsity Nathan Hale
    Pierce Bock, Varsity Nathan Hale
    Robert Crist, Varsity Nathan Hale
    Marco Rivamonte, Varsity Mercer Island
    Elliot Jones, Varsity Roosevelt - 3A State Champions
    Noah White, Varsity Seattle Prep
    Joshua Thompson, Varsity UPrep

Individual:
   Elliot Jones, PSPL 1999 Academy team


U16 Coach: Jon Bakken
League:
   fall PSPL WSPL (2W-9L-1T)
Tournaments:
   WA Cup Gold (2W-1L-1T) - Semi-finalists
   Rainier Challenge Copa (4W-1L-0T) - Champions
   REDAPT Cup Gold (0W-3L-1T)
High School:
   Elliot Oplinger, JVC, Ballard
   Sam Leffler, Varsity, Lakeside - 3rd 3A HS State Championships
   Diego Soto, Varsity, Nathan Hale
   Johah Ehling, Varsity, Nathan Hale
   Pierce Bock, Varsity, Nathan Hale
   Robert Crist, Varsity, Nathan Hale
   Tristen Moehs, Varsity, Nathan Hale
   Marco Rivamonte, JV, Mercer Island
   Elliot Jones, JV, Roosevelt
   Liam Walsh, Varsity, Seattle Prep
   Naseem Haq, Varsity, Shorecrest
   Josh Thompson, Varsity, UPrep - 3rd 1A HS State Championships
Individual:
   Liam Walsh, PSPL 1999 Academy team
   Tristan Moehs, PSPL 2000 Academy team
   Diego Soto, ODP 2000 team
 
U15 Coach: Bobby Howe
League:
   fall PSPL Classic 1 (8W-3L-1T) - Finalists
Tournaments:
   WA Cup Gold (3W-2L-0T) - Finalists
   Nike Crossfire Challenge
   US Club Regionals
   Pacific Cup Super Cup
High School:
   Elliot Oplinger, JVC, Ballard
   Sam Leffler, JV, Lakeside
   Diego Soto, Varsity, Nathan Hale
   Johah Ehling, JV, Nathan Hale
   Pierce Bock, JV, Nathan Hale
   Robert Crist, JV, Nathan Hale
   Tristen Moehs, JV, Nathan Hale
   Marco Rivamonte, JV, Mercer Island
   Elliot Jones, JVC, Roosevelt
   Liam Walsh, JV, Seattle Prep
Individual:
    Saku Carter, UC Sampdoria Italy Elite ID
    Saku Carter, PSPL 1999 Academy team
    Saku Carter, 2000 ODP team, ODP Region IV championships
    Saku Carter, Sounders Academy team
    Liam Walsh, PSPL 1999 Academy team
    Jordan Watson, PSPL 1999 Academy team
    Avery Jacobsen, UC Sampdoria Italy Elite ID
    Avery Jacobsen, PSPL 1999 Academy team
    Brian Doherty, PSPL 2000 Academy team
U14 Coach: Bobby Howe
League:
   fall PSPL Classic 1 (8W-2L-2T) - 3rd
   spr PSPL Classic 1 (6W-2L-0T) - Champions
Tournaments:
   WA Cup Gold (3W-1L-1T) - Semi-finalists
   Nomads Showcase San Diego
   Pacific Coast Super Cup - Finalists
   Nike Crossfire Challenge
Individual:
    Avery Jacobsen, ECFC Silver Boot Award, U11-U14 Club MVP
 
U13 Coach: Matthew Olson
League:
   fall PSPL Classic 1
   spr PSPL Classic 1 (4-3-1) - 3rd
Tournaments:
   WA Cup Gold - Semi-finalists
   Starfire Spring Classic - Finalists
 
U12 Coach: Matthew Olson
Tournaments:
   WA Cup Gold - Quarter-finalists
   Snohomish Utd Invitational Gold - Champions
 
U11 Coach: Matthew Olson
Tournaments:
   WA Cup Gold - Champions
 

2015 Rainier Challenge Champions (with coach Jon)

 

2014 WA Cup Gold Finalists (with coach Bobby)

 

2013 Pacific Super Cup Finalists (with coach Bobby)

 

 

Emerald City FC exists to develop each of our players to his or her fullest potential, competing at the highest possible level while demonstrating exemplary teamwork, sportsmanship, and a passion for the game.